habibsite
   Nawigacja
Strona Główna
Linki
Kontakt
Galeria
Szukaj
   Przebudzenie Ziemi
Artykuły
Bohaterowie
NPC
Przygody
Miejsca
Drużyny/Organizacje
Legendy
Przedmioty
Zasady
Podsumowania
Dodatki

   Dzikie Pola
Panowie Szlachta
Kampania
   Stara Kampania PZ
Dawni Bohaterowie
Dawni NPC
Dawne Przygody
Dawne Przedmioty
   Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Sethariel
Gospodarka Barsawii
GOSPODARKA BARSAWII

Tekst: Wojciech Habib Czyż
Ilustracje i opracowanie grafik: Wojciech Habib CzyżHANDEL W BARSAWII

Handel jest procesem kształtującym gospodarkę. Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czym dokładnie handluje się w Barsawii. Pobieżna odpowiedź na to przyszła wraz z dostępem do nie wydanego w Polsce podręcznika anglojęzycznego Throal: the Dwarf Kingdom. Jest tam spory rozdział opisujący gospodarkę, gildie i domu kupieckie w krasnoludzkim królestwie. Wszystko ładnie i pięknie jednak wciąż za mało. Przestudiowałem większość podręczników pierwszej edycji jak i edycji Classic, by dojść do wniosku, że nigdzie nie ma opisanej całkowicie gospodarki Barsawii i powiązań pomiędzy największymi ośrodkami kupieckimi w Barsawii. Podręczniki w dużej mierze pokazują nam, że handel w Barsawii odgrywa bardzo ważną rolę, jednakże sam towar, którym kupcy handlują już tak naprawdę nie ma znaczenia. Ile to już przygód i opisów NPCów i miejsc przeczytałem, [oficjalnych, MIMowych czy internetowych], gdzie wędrujący kupiec z towarem zawsze wozi ze sobą ten sam lub podobny towar.

W poniższej pracy postaram się zaprezentować globalną charakterystykę gospodarki Barsawii wspierając się na tekstach źródłowych oraz zdrowym rozsądku, starając się jak najmniej snuć domysłów.


GŁÓWNE OŚRODKI HANDLOWE I SZLAKI KUPIECKIE

Najbogatszymi ośrodkami handlu w Barsawii są Wielki Targ [w swoim złotym okresie] Królestwo Throalu oraz Travar. Chociaż Wielki Targ to sztuczny wytwór zawdzięczający swoje powstanie Throalowi, jest jednak jednym z najważniejszych miejsc w Barsawii właśnie dzięki jego bliskości. Travar natomiast konkuruje z Królestwem Throalu o miano największego ośrodka kupieckiego w prowincji.

Pozostałymi miejscami godnymi uwagi są na pewno Urupa i Pływające Miasto Domu V’strimon, które to jednak przez małą powierzchnię miejską znajdują się tuż za wymienionymi wcześniej ośrodkami. Podobnie ma się rzecz z Jerris, które jest znacznie oddalone od głównych szlaków kupieckich, jednak wciąż ma mocną pozycję dzięki dwóm rzeczom: powietrznym okrętom i silnym prądom powietrznym w swoim sąsiedztwie.

Na trzecim miejscu znajdują się pozostałe miasta jak Kratas czy Iopos oraz miejsca takie jak Krwawa Puszcza, Powietrzni Łupieżcy, pozostałe aropagoi t’skrangów.

Jest jeszcze miasto Vivane, które specjalnie opuściłem, gdyż znajduje się ono na terytorium kontrolowanym przez Theran i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.

Jeśli chodzi o szlaki kupieckie to największym i najważniejszym jest oczywiście Wężowa Rzeka wraz z dopływami. To na niej przewozi się najwięcej towarów w Barsawii, to przy niej usytuowane jest większość miast i miasteczek, które żyją dzięki niej. Ona zapewnia życie niezbadanej ilości Dawców Imion. Wystarczy spojrzeć na mapę, by przekonać się, że dzięki jej rozmiarowi można dotrzeć niemal wszędzie, a co za tym idzie, handel również dociera niemal wszędzie.Kolejnymi szlakami kupieckimi są szlaki powietrzne, które łączą największe miasta i ośrodki kulturalne w Barsawii i poza nią. Jest to jednak najdroższy sposób podróżowania i przewożenia towarów co jednak zdecydowanie nadrabia szybkość transportu, w porównaniu z pozostałymi.

Solą handlu i kupieckiego życia są jednak karawany. To one przemierzają bezdroża, narażając się na ataki łupieżców i dzikich stworów. Spośród szlaków handlowych należy wymienić te łączące ważniejsze miasta. Mamy więc Stary Trakt Therański łączący obecnie Urupę z Parlainth, a przechodzący w pobliżu lub przez takie miejsca jak Pływające Miasto Domu V’strimon, Denlikiyan i Tansiardę. Mamy równie stary trakt prowadzący przez ziemie Landis, Kara Fahd oraz północne podgórze Lśniących Szczytów z Vivane do miasteczka Przewóz w pobliżu ujścia Tylonu do Wężowej. Szlak ten łączy się ze szlakiem prowadzącym z Kratas na wysokości Góry An’grak w Lśniących Szczytach.

Istnieje szlak prowadzący z Throalu do Ardanyan gdzie rozdziela się na dwie odnogi, by z powrotem spotkać się w Pływającym Mieście na Jeziorze Ban. Pierwsza odnoga prowadzi wzdłuż Wiji, natomiast druga skręca na wschód by dotrzeć do Tansiardy i iść wzdłuż Ścieżki Pielgrzymek.

W źródłach natrafiłem także na trakt biegnący z Kratas do Throalu leżący na północ od Dżungli Servos, z tego samego źródła dowiadujemy się, że syn kupca Dollwana chce wyznaczyć szlak prowadzący nad Jezioro Pyros z Kratas (chociaż może to być też Throal).
Istnieje pewnie jeszcze wiele naziemnych szlaków, jednak są to mniejsze i nie tak dobrze oznaczone drogi. Na pewno istnieją te, leżące w pobliżu największych miast, takich jak Travar, w końcu setki małych wiosek pewnie dobrze orientują się gdzie leżą.

Większe szlaki są w miarę dobrze widoczne i jazda po nich jest w pewien sposób bezpieczniejsza. Szlaki mniej uczęszczane są gorszej jakości i często, dopóki nie spotka się na swej drodze kamienia milowego określającego ilość dni do celu, można nie zdawać sobie sprawy, że się takowym wędruje.

Handel na rzece ma swoje zalety jak szybkość i względne bezpieczeństwo. Posiada też jednak swoje wady, można natknąć się chociażby na piratów itp. Dlatego czasem opłaca się jednak wyruszyć karawaną, żeby nie musieć płacić t’skrangom za transport i miejsce na pokładzie, by później mieć większy zarobek w kieszeni.

Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Ostatnie Artykuły
56. Spadliśmy do gro...
55. Zostaliśmy podsz...
54. Obarczono nas br...
Sesja 19.06.2019
Sesja 31.05.2019
   Odnośniki
Earthdawn Ajfla
Earthdawn Blog
Earthdawn Owcy
Earthdawn.com.pl
Kosmit Paczy
Wichry Vivane
   Licznik 19012010
free counters
Liczniki na stonę

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie